Реєстрація /

Попит на складські приміщення в Києві та області змінився

Вакантність стабілізувалася.

Попит на складські приміщення серед ключових гравців поступово змістився з оренди на будівництво під власні потреби (owner-occupied), що зумовлено насамперед довгостроковими стратегіями скорочення витрат, оскільки можливості для розширення та релокації стали обмеженими. Про це повідомили у компанії CBRE Ukraine.

До кінця 2025 року планується до введення в експлуатацію близько 122 000 кв.м нових складських об’єктів під власні потреби у чотирьох проєктах, що становить 44% всієї майбутньої пропозиції.

Станом на кінець червня 2023 рівень вакантності стабілізувався на рівні 2%, що відповідає довоєнним показникам. Поряд із постійним дефіцитом спекулятивних площ на ринку протягом останніх років, руйнування значної кількості складів у 2022 році також посилило тиск на рівень вакантності. За майже повної відсутності нової спекулятивної пропозиції існуючий статус-кво, ймовірно, збережеться, що спонукатиме власників до подальшого девелопменту. Більшість орендних угод, як і раніше, укладається в національній валюті. Так, у першому півріччі 2023 року запитувані орендні ставки на якісні складські приміщення дещо укріпилися і коливалися в межах 168-184 грн/кв.м/міс (4,5-4,9 дол) для приміщень класу А. Фактичні орендні ставки на якісні об'єкти в середньому були нижчими на 5%-7%.

«Складський ринок переживає поступове відновлення, при цьому чутливо реагуючи на всі зміни, пов'язані з війною. Для Київського регіону важливим є те, що, хоча деякі орендарі частково змістили фокус на більш безпечні західні області, Київ зберігає за собою позицію домінуючого логістичного хабу. Загалом, попит на складські приміщення залишатиметься стабільним до кінця 2023 року, оскільки основні орендарі пристосовуватимуть свої потреби у приміщеннях до економічних умов, що склалися. Окрім того, через відкладений попит, що починає наростати та дефіцит якісних великих площ, складський сектор Київського регіону представлятиме перспективну можливість для розвитку у майбутньому. Очікується, що орендні ставки будуть поступово укріплюватись, і професійні логістичні комплекси зможуть забезпечити стабільний рівень прибутковості під час післявоєнної відбудови», – Наталія Сокирко, керівник департаменту складської та логістичної нерухомості CBRE Ukraine.

Раніше повідомлялося, що попит на склади залишається активним, не дивлячись на війну.

Джерело